تبلیغات
خمك، سرزمین مادری - قصه های خوب برای بچه های خوب


زندگی نامه:

آذر یزدی در سال ۱۳۰۰ در روستای خرمشاه در حومه یزد در خانواده‌ای تازه مسلمان با اجداد زرتشتی زاده شد. او از هشت سالگی همراه پدرش در زمین رعیتی کار کرد. در بیست سالگی از کار بنایی به کار در کارگاه جوراب بافی یزد کشیده شد. پس از آنکه صاحب کارگاه جوراب بافی تصمیم به تاسیس دومین کتابفروشی شهر یزد گرفت، او را از میان شاگردان کارگاه به کتاب‌فروشی منتقل کرد. کار در کتابفروشی زمینه آشنایی او با اهالی شعر و ادب را فراهم کرد، و پس از مدتی به تهران نقل مکان کرد و با معرفی همشهری خود حسین مکی در چاپخانه حاج محمد علی علمی واقع در خیابان ناصرخسرو مشغول به‌ کار شد.

در سال ۱۳۳۵ و در سن ۳۵ سالگی، پس از آنکه قصه‌ای از انوار سهیلی در چاپخانه توجه‌اش را به خود جلب کرد به فکر ساده‌نویسی قصه آنطور که مناسب کودکان باشد افتاد. این ایده، زمینه‌ساز خلق جلد اول کتاب قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب شد.

او ازدواج نکرد و هیچگاه به کار دولتی هم مشغول نشد. او افزون بر نویسندگی به امور غلطگیری و فهرست اَعلام‌نویسی تا سالهای آخر زندگی‌اش ادامه داد. او مدتی پیش از مرگش گفته بود که نوشته‌های دیگری هم دارد که به دلیل عدم صدور مجوز انتشار از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انگیزه تکمیلشان را از دست داده و آنها را ناتمام گذاشته است.

او در ۱۸ تیر ماه ۱۳۸۸ در سن ۸۷ سالگی در بیمارستان آتیه تهران درگذشت.

آثار:
شمار آثار استاد مهدی آذر یزدی به نظم و نثر به بیش از ۳۰ اثر می‌رسد که آن‌ها را می‌توان چنین نام برد: دوره هشت جلدی «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» شامل دفترهای «قصه‌های کلیله و دمنه»، «قصه‌های مرزبان نامه»، «قصه‌های سندباد نامه و قابوس نامه»، «قصه‌های مثنوی مولوی»، «قصه‌های قرآن»، «قصه‌های شیخ عطار»، «قصه‌های گلستان و ملستان» و «قصه‌های چهارده معصوم»؛ دوره ده جلدی «قصه‌های تازه از کتاب‌های کهن» شامل دفترهای «خیر و شر»، «حق و ناحق»، «ده حکایت»، «بچه آدم»، «پنج افسانه»، «مرد و نامرد»، «قصه‌ها و مثل‌ها»، «هشت بهشت»، «بافنده داننده» و «اصل موضوع»؛ «گربه ناقلا»؛ «شعر قند و عسل»؛ «مثنوی بچه خوب»؛ «قصه‌های ساده برای نوآموزان»؛ «تصحیح مثنوی مولوی»؛ «گربه تنبل»؛ «خودآموز مقدماتی شطرنج»؛ «خودآموز عکاسی برای همه»؛ «قصه‌های پیامبران»؛ «یاد عاشورا»؛ «تذکره شعرای معاصر ایران»؛ «لبخند»؛ «چهل کلمه قصار حضرت امیر (ع)»؛ «دستور طباخی و تدبیر منزل»؛ «خاله گوهر» و آثاری دیگر که هنوز به چاپ نرسیده است.

جوایز:

ایشان در سال ۱۳۴۳ به سبب نگارش کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» از سوی «سازمان جهانی یونسکو» به دریافت جایزه نایل آمد. همچنین در سال ۱۳۴۵ برای نگارش کتاب‌های «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» و «قصه‌های تازه از کتاب‌های کهن» از سوی «بنیاد پهلوی»، جایزه سلطنتی کتاب سال را به خود اختصاص داد. کتابهای وی از طرف «شورای کتاب کودک» نیز کتاب برگزیده سال شده‌اند. او در سال ۱۳۷۹ به سبب نگاشتن داستان‌های قرآنی و دینی، «خادم قرآن» شناخته شد. همچنین چندین دفعه از سوی «انجمن آثار و مفاخر فرهنگی»، «بنیاد ریحانة الرسول (س)» و... برای وی مراسم بزرگداشت برگزار شده است. پس از مرگ او در شهر یزد با همکاری ادارهٔ پست آن شهر تمبر یادبودی با شمارگان ۱۶۰۰ چاپ شد.

هرچند استاد مهدی آذر یزدی بیش از 30 كتاب نوشته اما همگان بیشتر او را با نام دوره هشت جلدی قصه های خوب برای بچه های خوب كه از اولین كار های اوست می شناسند؛ وی از سال 1335 شروع به نوشتن آنها كرد و در همان سال ها بابت نوشتن این كتاب ها جایزه سازمان جهانی یونسكو و جایزه سلطنتی كتاب سال را برد؛ نوشته های او بار ها تجدید چاپ شده است و به زبان های متعددی ترجمه و حتی در متن درسی كتاب های كودكان برخی كشور ها گنجانده شده است.

دو پرتره از دوران جوانی مهدی آذر یزدی -بنیان گذار ادبیات داستانی كودكان ایران-
عكس راست: نخستین عكس زندگی در بیست سالگی و در سال 1320 در یزد
عكس چپ: عكسی گرفته شده در بین سال های 1330 تا 1335 در تهران

8 جلد از مجموعه قصه های خوب برای بچه های خوب، شاهكار ادبی استاد مهدی آذر یزدی؛ زمان نوشتن این كتاب ها از سال 1338 تا 1362 بوده است؛ نام این هشت جلد به ترتیب چنین است: 1- قصه های كلیله و دمنه؛ 2- قصه های مرزبان نامه؛ 3- قصه های سندباد نامه و قابوس نامه؛ 4- قصه های مثنوی مولوی؛ 5- قصه های قرآن؛ 6- قصه های شیخ عطار؛ 7- قصه های گلستان و ملستان؛ 8- قصه های چهارده معصوم.

در ادامه چاپ قدیمی این مجموعه کتابها رو براتون میذارم، امیدوارم دانلود کنین و از خوندن این کتابهای زیبا لذت و استفاده کافی رو ببرین.


جهت دانلود بر روی عکسها کلیک کنید: 


طبقه بندی: دانلود کتاب، بیوگرافی،

تاریخ : سه شنبه 18 شهریور 1393 | 07:59 ق.ظ | نویسنده : Moheb Ali | نظرات
.: Weblog Themes By Moheb Ali Rahat Dahmardeh :.